Oldum olası misafirlikleri hep sevmişimdir, yeni yerleri deneyimlemeyi, yeni kişilere kendimi ifade etmeyi… Bu sefer, sanal olmasına rağmen sıcaklığı taa kapısının dışına alev alev gelen yerdeyim; Sarı’nın Zulası’nda. 🙂 ❤

Neden mi konuğum? “Alışverişte geri dönüşüm” yeniliğini sizlere kendi gözümden ve tecrübemden anlatmak için. “Alışverişte geri dönüşüm”; ne kadar doğru ve içi dolu bir slogan değil mi?

Beş yıl önce, on yıl önce ya da daha geçen hafta aldığınız ama artık beğenmediğiniz o elbiseyi, pantolonu ya da çantayı bir anda gözden çıkardınız. Gözden çıkarmak kolay olmuyor tabiki, her gün giyinip çıkarırsınız, yeni kombinlerle denersiniz, neyse der katlayıp tekrardan mabedine yerleştirirsiniz. Neden dolabınızı işgal etsin ki? Ah bu teknoloji işte, eskiyi verin yenisini alın mantığıyla bir çok uygulama geliştirildi. Bu uygulamaların bir çıkış noktası olmalı değil mi? Evet çıkış noktası var, sene iki binlerin başı; milenyum çağına giriş, GittiGidiyor.com kuruldu, herkes açık arttırmayla ürünler sattı, aldı. Sonra Sahibinden.com, direkt alıcı ve satıcı arasında komisyonsuz yaptı bu aracılığı, bu sitelerde bireysel müşteriler arasında satış ve alışı destekleyen (benim bildiğim kadarıyla) ilk internet siteleridir Türkiye’de. Sizi tarihçelerle tabiki de sıkmayacağım, malum misafirlik bu. Bir daha davet edilmek isterim 🙂 ❤ Bu mantıkla ilerleyince de, son 2 yılda büyüyen neredeyse bir sektör haline ulaşan, ikinci el ürünlerin pazarlanmasına aracılık yapan telefon uygulamaları. Ders 1- Bu uygulamaların isimleri nelerdir? 😉

LetGo; televizyon reklamlarında sürekli kulağımıza işlenen ikinci el satışlara aracılık yapan bir site, çek yükle msj at kolay sat diyor ama öyle olmuyor, neden mi? Bu uygulamada alıcı ve satıcı muhattap olmak zorunda, para ve satılan ürün elden ele verilmek zorunda. Kaldı ki kadın profilleri ardına saklanan erkekler olduğunu da söyleyen bir çok kişi var ve tahmin edersiniz bu uygulamayı amacının dışında kullanmak isteyen bir kitle bu. Ben şahsen bu uygulamayı denedim ve bu uygulamadan sonra başladım yolculuğuma. Nasıl mı ? Bir parfüm hediye geldi bana ama hiç benim tarzım değil, yılların bilindik bir kokusu, LetGo’ya koydum, inanın fiyatını dahil araştırmadan, 100 TL yazdım, mesaj yağmaya başladı, bir kadın mesaj attı almak istediğini söyleyip “modacruz” kullanıyor musunuz dedi (oldu mu size ikinci bir site), o ne ki acaba diyemeden, parfümü o siteye yüklerseniz alırım ancak dedi, olduğum yerde doğruldum, başladım araştırmayaa.

ModaCruz; Sadece giyim ve aksesuar satışlarını kapsayan bir site. Kadınlar arasında çok daha fazla yaygın. Sizin sattığınız fiyatın %20’sini kesiyor ve kargo bedelini karşılıyor. Ptt, yurtiçi, sürat kargo hangisine verirseniz ücretsiz gönderiyor. Mesela, bir ayakkabı Zara’dan 2 yıl önce 229 TL’ye almışsınız, 2 yılda toplasanız 10 kere giymemişsiniz, aydınlık bir ortamda fotoğraflarını her açıdan çekiyorsunuz ve siteye yüklüyorsunuz, 90 TL yazdınız fiyatına, alıcı 90 TL ödüyor, para uygulamanın havuzuna aktarılıyor. Alıcı sipariş geçtiğinde size sipariş kodu geliyor, kargo firmasına sadece bu kodu söylerek ürünü teslim ediyorsunuz. Alıcı ürünü teslim aldığında onay veriyor, para sizin hesabınıza 72 TL olarak geçiyor. Bu parayı ister, banka hesabınıza aktarın isterseniz aynı sitede bakiye olarak kullanın. Sistem genel anlamda bu şekilde işliyor.

Dolap; işte en sevdiğim uygulamaya sıra geldi 🙂 ❤ Aldığı komisyon en fazla %13, satış fiyatınıza bağlı olarak komisyon değeri değişiyor. Lüx segmente giren ürünler daha çok ilgi görüyor, chaneller, diorlar, tory burchler, versaceler ve daha bir çok lüx markanın her ürün grubu mevcut. Bütçenize uygun lüx markaya sahip bir ürün beğendiniz, peki orjinal mi? Sitenin oluşturduğu bir komisyon var, satın aldıktan sonra ürünü orjinallik kontrolüne gönderebiliyorsunuz, orjinalse size kargoluyorlar değilse de satıcıya. Bu amaca hizmet eden bir iki tane daha uygulama bulunmakta. Giyimde ve aksesuarda geri dönüşüm bu şekilde işliyor.

Bu uygulamalara karşıt düşünce olarak, giymediklerimi, artık kendime yakıştırmadıklarımı geri dönüşüm beklemeksizin ihtiyaç sahiplerine gönderirim de diyebilirsiniz. Zaten o herkesin yapması gereken sosyal sorumluluktur. Ama şunu da unutmamak lazım insan bir bedel karşılığında aldığı ürünün daha bir kıymetini biliyor. Dolabınızı açtığınızda kıyafetleriniz ve aksesuarlarınız arasında bu ayrımı yapabiliyorsunuzdur zaten 🙂

Misafirliğim bu noktada son buluyor, umarım bu uygulamaların amacını kendi bakış açımdan size doğru yansıtabilmişimdir ❤.

Sevgilerimle 🙂
B.B.