Tuz Dağılır İz Kalır | Buket Canerman

İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanından korkuyorum. Ne yaşarsa yaşasın göremezsiniz, yüzünden, sesinden, hareketlerinden. Sizi olağanüstü yargılama ve eleştirme gücüne sahiptir aynı zamanda. Yaşadıklarınızı ona anlattığınız için bin pişman olursunuz. Hay o dilinizi eşek arıları soksaydı da anlatmaz olaydınız.

İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanı, samimi değildir. Sizinle ağlamaz, sizinle gülmez, sizin sıkıntılarınızı da görmez hem. Bu denli ketum olmasının altında bir kaç bit yeniği olduğunu anlarsınız elbet. Ancak, dünyanın çemberinden kaç tur geçtiğine dair yüzünüzde beliren soru işaretlerinin çengelini kopartıp atar, noktası kalır elinizde. Öyle de kıvraktır.

Pazardan armut alırken pazarcının suratında hepimizin görmek istediği o ilgi ve tebessüm arasında oluşan ifadenin olmayışıyla, bir bankacının –genellikle- ifadesiz ve nemrut oluşu arasında hiç fark yoktur. Çünkü insan tabiatının kendini geliştirmekle gelişmeyen tek eksiği takındığı yüz ifadesidir. Mesajlarımızda, yorumlarımızda ‘’ahuahaualsfhalfh’’ yazıp da aslında hiç gülümsemeyen insanlarız nihayetinde. Gözler kalbin aynasıysa, yüzler de imzası değil midir?

İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanına aşık da olmayınız, komşu da. Ha, kendini korumaya almış insana saygılar şelaledir. O kadar kazık yemiştir ki yumuşak huyluluğu ve iyiliği yüzünden, buna bir duvar çekmek, kendini saklamak ve göze batmamak için gizleniyor olabilir. Neyse ki insan tabiatının kendini geliştirmekle alakası olmayan tek gelişimi de, iç sesidir. İnşaatta sıva yapan mevsimlik işçinin de, doktora yapan kadın ya da erkeğin de kolaylıkla farkedebileceği bir şeydir insan analizi. Kimin hayatının roller üzerine kurulu olduğunu, kimin sahici davrandığını iç sesler, dürtüler ve hisler sayesinde çözebiliyoruz.

İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanına aşık da olmayınız, komşu da. Kimi bir kuru ekmeğe, kimi de bir kuru sevgiye muhtaç eder; feleğinizi şaşırırsınız…

By | 2017-12-24T22:57:08+00:00 Aralık 24th, 2017|Categories: Atipik Yazılar|Tags: , , , , , , |1 Comment

About the Author:

avatar
Bu içerik, ‘Konuk Yazan’ tarafından yaratılmıştır. Teneffüshane'ye konuk olan dostlarımızın yazı ve paylaşımları “Konu Komşu” adıyla sitemizde yayınlanmaktadır. Siz de yazınızın Teneffüshane'de yayınlanmasını isterseniz öykü, atipik yazı, kültür-sanat-seyahat yazılarınızı ve şiirlerinizi bilgi@teneffushane.com ve editor@teneffushane.com adreslerine gönderebilirsiniz. Editör onayından geçen yazılarınız Teneffüshane'de yayınlanacaktır. Keyifli okumalar!

One Comment

  1. avatar
    Ozge Yigiter 26 Aralık 2017 at 16:28 - Reply

    Su dunyada ne zaman ki mukemmel gorunen biriyle karsiladtin, ardina bakmadan kacacaksin. En buyuk pislikler hep en temiz paketlerin icine saklanmis, farkettikce sasiyorum.
    Kusurunu belli eden insanlari sevin, en durustumuz en guclumuz hep onlar.

Leave A Comment

%d blogcu bunu beğendi: