İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanından korkuyorum. Ne yaşarsa yaşasın göremezsiniz, yüzünden, sesinden, hareketlerinden. Sizi olağanüstü yargılama ve eleştirme gücüne sahiptir aynı zamanda. Yaşadıklarınızı ona anlattığınız için bin pişman olursunuz. Hay o dilinizi eşek arıları soksaydı da anlatmaz olaydınız.

İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanı, samimi değildir. Sizinle ağlamaz, sizinle gülmez, sizin sıkıntılarınızı da görmez hem. Bu denli ketum olmasının altında bir kaç bit yeniği olduğunu anlarsınız elbet. Ancak, dünyanın çemberinden kaç tur geçtiğine dair yüzünüzde beliren soru işaretlerinin çengelini kopartıp atar, noktası kalır elinizde. Öyle de kıvraktır.

Pazardan armut alırken pazarcının suratında hepimizin görmek istediği o ilgi ve tebessüm arasında oluşan ifadenin olmayışıyla, bir bankacının –genellikle- ifadesiz ve nemrut oluşu arasında hiç fark yoktur. Çünkü insan tabiatının kendini geliştirmekle gelişmeyen tek eksiği takındığı yüz ifadesidir. Mesajlarımızda, yorumlarımızda ‘’ahuahaualsfhalfh’’ yazıp da aslında hiç gülümsemeyen insanlarız nihayetinde. Gözler kalbin aynasıysa, yüzler de imzası değil midir?

İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanına aşık da olmayınız, komşu da. Ha, kendini korumaya almış insana saygılar şelaledir. O kadar kazık yemiştir ki yumuşak huyluluğu ve iyiliği yüzünden, buna bir duvar çekmek, kendini saklamak ve göze batmamak için gizleniyor olabilir. Neyse ki insan tabiatının kendini geliştirmekle alakası olmayan tek gelişimi de, iç sesidir. İnşaatta sıva yapan mevsimlik işçinin de, doktora yapan kadın ya da erkeğin de kolaylıkla farkedebileceği bir şeydir insan analizi. Kimin hayatının roller üzerine kurulu olduğunu, kimin sahici davrandığını iç sesler, dürtüler ve hisler sayesinde çözebiliyoruz.

İnsanın leke göstermeyen kumaştan olanına aşık da olmayınız, komşu da. Kimi bir kuru ekmeğe, kimi de bir kuru sevgiye muhtaç eder; feleğinizi şaşırırsınız…