“Selfie de nedir ki” diyenler bile çekiyor, paylaşıyor artık! Evet hepimizin vazgeçilmezi oldu selfie, haksız mıyız? Nedir peki selfie? Neden bu kadar çok çekiyoruz ve paylaşıyoruz? Paylaşsak ne olur paylaşmasak ne olur? 🙂 Selfie çekmeyi seviyor muyuz? Görünce ne hissediyoruz? Bir de çubuğu çıktı bu işin 🙂 Selfie çubuğuyla fotoğraf çekenlere önce güldük belki, tamam, şimdi itiraf edin o çubukla şu anda siz de fotoğraf çekiyorsunuz! 😉 O kadar çok hayatımızın içinde ki, üzerine tezler yazıldı, psikolojik araştırmalar yapıldı, eh hal böyleyken biz de konuşmasak olmazdı tabi! Kulak misafiri olmak isteyenler için işte sohbetimiz:

Evet… Sohbetimizde Simge’nin bahsettiği, Mardin’de kazanan selfie de işte burada 🙂

Peki ‘Selfie’ ne demek?

Sözlüklerde nasıl açıklanmış, tanımlaması nasıl verilmiş diye bakalım 😉

Bir sözlükteki İngilizce tanımı şöyle: a photograph taken with a smartphone or other digital camera by a person who is also in the photograph, especially for posting on a social media website.
Tercümesi: Özellikle sosyal medyaya yüklemek için akıllı telefon ya da diğer dijital kameralarla çeken kişinin de fotoğrafta bulunduğu fotoğraf.
Başka bir sözlükteki İngilizce tanımı ise: an image of oneself taken by oneself using a digital camera especially for posting on social networks.
Tercümesi: Özellikle sosyal ağlara yüklemek için dijital kamerayla birinin kendisini çektiği fotoğraf.

O halde, biri kendini çekecek ve illa sosyal medyaya yükleyecek! Eh, sosyal medyada paylaşmazsak selfie olmuyor mu o zaman? 🙂

Türk Dil Kurumu ne dedi?

2014 yılında TDK’ya birçok öneri gelmiş… Bunlardan bazıları şöyleymiş: Sosyapoz, Başyapıt, Bengil, Beyani,  Cepimge, Çekendi, Çekerol, Çekinti, Çeklaçek, Çektirim, Çeksun, Eday, Ferdi, Görsel Salım, Seyfi, Kendirme, Kendimce, Kendince, Kendiş, Otofoto, Önçekim, Özçek, Özçeki, Özçekim, Özfoto, Özpoz, Sençek, Yüzçek…

Sonunda TDK “özçekim” demişti… Özçekim kabul görmez ve kullanılmazsa ikinci seçenek Görçek olacaktı. TDK’nın internet sitesindeki sözlüklerde şu anda “özçekim” kelimesi yok… Ne oldu bilen var mı?

Sevgiyle kalın,
Teneffüshane
Deniz & Simge

İki kişilik diğer sohbetlerimiz için Kulak Misafiri bölümümüze, dostlarla muhabbetlerimiz için Misafir Ol Gel Bana bölümümüze uğrayabilirsiniz.