Şimdinin planlarını 8 yaşındayken yapmıştım. Maske ve şnorkelle.

Gitmeyi de 8 yaşındayken keşfettim, evden ilk kaçışımdı.

8 yaşındayken yola çıkmıştım zaten, sadece varmak biraz zaman aldı, 22 yıl kadar.

8 yaşında herkesi yendiğim bir oyunda; basit bir soruydu ama benden başka kimsenin bilmediği.

Yıllar sonra vakit geldiğinde, telefonun bataryasını sömüren uygulamalar gibi, sizi aşağıya çeken, enerjinizi düşüren insanlar karşınıza çıkmaya başlarlar:

“Ne işin var orda? Dil mi biliyorsun la sen! Yalnız başına ne yapacaksın? Dünyanın bir ucu, sen daha buradan A101’e gidemiyorsun…” Küçücük dünyayı, küçücük dünyaları olan insanlar çok büyük görüyorlardı. Oysa benim için Edirne’den Filipinler’e, Endonezya’ya gitmek,  evden 200 metre uzaklıktaki kafeye gitmekten daha kolaydı. Dünyanın diğer ucuna gidecek kadar enerjim vardı ama bazı insanlarla tek kelime konuşacak gücüm yoktu. Sömürdünüz lan tüm ruhumu 🙂

Sonra Bali’ye indim. 12 şubatı 13 şubata bağlayan gece, 00:20’de. Geceliği 20 liraya kaldığım muhteşem Hostel’ime gittim. (Ben 6 yıldır turizm sektöründeyim, otelde çalışıyorum ve hala insanların bir yatağa bir dünya para vermesini anlamış değilim.)

13 Şubat 2018. Bali – Kuta Beach…  Dün akşam çoraplarımı pijamamın üstüne çekmiş, annemin ördüğü kazağın içinde buz gibi Edirne havasında üşümemeye çalışırken şu an karışık tropik meyve suyumu okyanusa karşı içiyorum. İnanılmaz. Çalsın Teoman’dan “Güzel bir gün ölmek için”

Kuta Beach, insanların sörf yapmak için geldiği bir yer, bir sürü sörf okulu ve sörf malzemesi kiralayan işletme var ama benim hayalim Tulamben’de dalış yapmaktı. O sörf okullarından birine girdim. Selamlaşmadan hemen sonra “ben dalış yapmak istiyorum” dedim. 2 dakika sonra bir motosikletin arkasında Nusa Dua’ya giderken buldum kendimi 🙂

Nusa Dua, Kuta’ya yarım saat uzaklıkta, başka bir sahil bölgesi. Sörf okulunu işleten abinin kardeşi orada dalış yaptırıyormuş, tabii ben bunu oraya gidince öğrendim. Ben Tulamben’de dalmak istiyordum, beni  5 metreye dalış yapılan yere getirmişlerdi (boşuna mı aldık Open Water dalış belgesini 🙂 ). “Abi ben Tulamben’de dalmak istiyorum, burası bana yetmez” dedim ve öğrendim ki Tulamben bulunduğum yere 4 saat uzaklıktaymış, otobüsle gidebilirmişim ama her zaman otobüs bulamayabilirmişim, gidersem birkaç gün orada kalmam gerekirmiş. Gelmeden önce hiç araştırma yapmamıştım, adam bana bunları söyledikçe de iyice yüzüm düştü. Üzüntüme dayanamayıp bana karışık meyve suyu ısmarladılar.

Üzüle üzüle Nusa Dua’da okyanusa karşı meyve suyumu içerken instagram’da önüme bir fotoğraf düştü, daha önce takibe aldığım Bali sayfası paylaşmıştı. Reef’e yapılmış dalışta çekilmiş balık fotoğrafını paylaşmışlardı #Tulamben etiketiyle. “Oha!” diye bağırdım. Dalışı yapan okulu da eklemişlerdi fotoğrafın altına “OKDIVERS”. Hemen dm’den mesajı yolladım.

“Merhaba, yarın Tulamben’de dalış yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz?” (Yarın 14 şubattı, özellikle o gün dalış yapmak istiyordum). Gelen cevap aynen şu;

“Merhaba, ne kadar şanslısınız yarın Tulamben’de dalacağız.” (Çok şanslıyımdır ve adamlar ayda iki kere orada dalış yapıyorlarmış, ben hedefi tam on ikiden vurmuştum).  Dalış ve fiyatla ilgili konuştuktan sonra ulaşımı sordum. “Sabah 8’de Padangbai’den oraya gideceğiz” dediler, “Motosiklet kiralayıp gelebilirsiniz.” Tamam dedim, geliyorum. Hostel’den motosiklet kiralayabiliyordum, ulaşımı da halletmiştim.

Nusa Dua’dan Kuta’ya döndük, hostele geldim.

“Motosiklet kiralamak istiyorum. Scooter!”
“Kullanmasını biliyorsunuzdur.”
“Tabii ki de!”

1 GÜN ÖNCE
Choreme > Youtube >  Scooter Nasıl Kullanılır…

Sabah 7’da uyandım, scooter’ıma atladım, maps.me’ye gideceğim yeri yazıp yola koyuldum, güzel, sevimli bir tropikal yağmur ile beraber 🙂 . Ben hayatımda böyle bir yağmur görmedim. Kısa süreli ama sert. (Yağmurluğunuz olmadan Bali’ye gitmeyin, ben yola çıkmadan bir gün önce ne olur olmaz diye almıştım, iyi ki de almışım 🙂 )

E bu arada sadece youtube videosu izleyip de scooter ile yola çıkmadım, onu belirteyim. Bali’li kankam Riski (nam-ı diğer Valentino Rossi 🙂 ) ile 4 saat kadar pratik yaptım, Türkiye’de öğrenemediğimiz şeyi gittik Bali’de öğrendik. (Şimdi bu kısmı okuyup “Söz ver bana, motora binmeyeceksin” demiştim sana diyeceksin Simge abla ama şartlar onu gerektiriyordu.)

Yaklaşık 5 kilometrede bir motoru sola çekip, (Alışmanın en zor olduğu şey de sol taraftan akan trafikti) yolu kontrol ede ede Padangbai’ye ulaştım. OKDivers hem otel hem de içinde dalış okulu mevcuttu. Genç bir çocuk tarafından daha önce tanışmışçasına karşılandım, kısa bir sohbetten sonra beni, geçen ay dalışa gelen Tolga isimli başka biriyle karıştırdığını öğrenmiş oldum 🙂 Süper tesadüf vallahi 🙂

Minibüs ile pirinç tarlalarının, ormanların arasından huzur dolu 2 saatlik yolculuktan sonra Tulamben’e, dalış bölgesine ulaştık. Minik bir sahili vardı, sahil ise taşlıktı. Eğer dalış için buraya gelirseniz, sahilin taşlı çirkin görüntüsü sizi aldatmasın çünkü dalış kıyafetlerinizi giyip, tüpünüzü sırtlayıp, paletleriniz takıp, sahilden az bir mesafe açılıp, yirmi metre aşağıya indiğinizde cennet huzurunuzda olacak. 🙂

Daha önce Kuşadası’nda ve Bodrum’da dalışlar yapmıştım. İki balık, bir ahtapot, birkaç böcek görünce, “Dalış mükemmeldi” demiştik. Ama burası için “mükemmel” kelimesi bile az kalır ve burasını anlatacak pek fazla kelimem olmadığı için fotoğraflar konuşsun 🙂

Çooooooooook uzun zamandır beni hayallere daldıran yere dalmıştım. Hayalime dalmıştım. Yıllar önce dalış belgesini almama vesile olan kadına buradan teşekkürler. Yıllar sonra böyle muhteşem bir yere daldıysam, kısmen o da benimle dalmış oldu. (Bu kısmın şarkısı, Vega’dan-İz Bırakanlar Unutulmaz)

Ve gidin.

Gidin, çünkü herkes gidiyor ve giden herkes mutlu.

Eğer tek başınıza bir yere giderseniz de asla yalnız kalmazsınız.

Birlikte daldığım eğitmen Çekya’dan 2 yıl önce gelmiş daha 24 yaşında. Birlikte daldığımız diğer iki güzel hanım, birisi Amerika’dan diğeri Danimarka’dan gelmiş. Yollarda, sokaklarda, kumsallarda, kafelerde, hostellerde henüz 20’lerinin başında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen bir sürü genç ve çoğu da kız ve yine birçoğu tek başına çıkmış bu yola. (Bunu özellikle belirtiyorum, gitmek için kendinde cesareti bulamayanlara). Ve bu yüzden asla yalnız kalmıyorsunuz. Bazılarımız için yola çıkmak “cesaret” gerektirirken, onlar için “ülkelerinde şehir değiştirmek” gibi.

Başka dünyalar ve hayatlar görmek kadar daha güzel ne olabilir…

Bali, nüfusun %90 Hindu. Muhteşem insanlar. Adamların taptığı yüzlerce tanrı var ve tek tapmadıkları şey PARA 🙂 Pazarlık yapıp da indirim alamadığım tek insan da Müslümandı, hani din kardeşiydik 🙂 Endonezya nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen Bali’de ezan okunmuyor, Hinduların rahatsız olmaması için. Enteresan değil mi?

 

Bali’ye gitmek isteyenler birkaç ufak öneri

Mutlaka pazarlık yapın yoksa pahalı bir ülke.

Go-Jek uygulamasını telefonunuza indirin. Uber benzeri bir uygulama. Go-Jek ile kısa mesafeli yerler için motosiklet çağırabilirsiniz. Benim kaldığım hostel ile sahil arası yaklaşık 20 dakika mesafedeydi, go-jek ile birkaç dakikada 70 kuruşa gidiyordum.

Kuta bölgesinde, hostelde kalmak isteyenler için tavsiyem QB-SLEEP Hostel. Temiz, interneti hızlı, havlu veriyorlar, sıcak suyu mevcut, ucuz ve personel her konunda yardımcı oluyor.

Öyle işte, anlatacak çok şey var. Ben anlatırım ama siz yine de bir gidin görün derim. 🙂

Tolga Çiçek’in instagram hesabı, meraklısına: tolgacck