Bu hafta, son yıllarda benim için en ideal, en keyifli alışveriş şekli olan internet alışverişi hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Hafta içleri iş yoğunluğundan ve koşturmaktan alışverişe zamanım olmuyor. Hafta sonları da alışveriş merkezleri/mağazalar çok kalabalık olduğundan dolayı, eğer acil almam gereken bir şey de yoksa, genellikle internetten alışveriş yapmayı tercih ediyorum. İnternetten alışveriş yaparken sitede bir ürünü aradığınızda, filtrele butonuyla kolaylıkla aradığınız ürünün çeşitlerini, renklerini, bedenlerini vb. bilgileri bulabiliyorsunuz. Hatta etiketlere bakma derdi olmaksızın bütçenize göre fiyat bazında dahi sıralama yapabiliyor ve benzer ürünleri karşılaştırabiliyorsunuz. Böylelikle de alışverişinizi oturduğunuz yerden, hem bir fincan kahve eşliğinde hem de hiç yorulmadan yapmış oluyorsunuz 🙂

En çok internet alışverişi yaptığım markalar ve internet sitelerinin bana göre artı/eksi yanları ise şu şekilde;

  • Beymen (beymen.com) Beymen’de satılan birçok iyi markada internete özel indirimlerin olması ve ürün çeşidinin çok geniş kapsamlı olması beni sık sık Beymen’in internet sitesinden alışveriş yapmaya iten başlıca sebepler. Ayrıca bence alışveriş yaptığım siteler arasında kargo gönderiminde de bir numara! Eğer aldığınız ürün özellikle de bir hediye ise; mağazalarda yaptıkları harika hediye paketleri internetten alımlarda da geçerli. Hatta hediyeniz için karta not yazılmasını da sağlıyorlar. Hediye alıyorsanız hiç düşünmeyin derim. Aşağıya internetten bir arkadaşım için aldığım hediyenin fotoğrafını ekliyorum. Kargodan fotoğrafta gördüğünüz şekilde çıkıyor siz sadece kargo içinde gelen karton poşetine koyuyorsunuz ve hazır 🙂

  • Zara (zara.com/tr) İnternet alışverişine çok geç olsa da başlamasına en mutlu olduğum ve en çok tercih ettiğim marka, Zara 🙂 Kargo konusunda, hem çok hızlılar hem de doğada çözünebilen kutuları olması çok hoşuma gidiyor. Zara’dan internetten alışverişin sevdiğim ve kullandığım özelliği, beğendiğiniz bir ürün bitmişse mail adresinizi yazdığınızda, stoklarına tekrardan girdiğinde size haber veriyorlar. Böylece mağaza mağaza gezmek yerine mailinize haber geldiğinde ürünü alabiliyorsunuz. Bence Zara’da internetten alışverişin tek kötülüğü, çok beğenip internetten aldığınız ürünün bedeni olmazsa, bu ürünü mağazada bulsanız dahi mağazada değişimini yapamıyorsunuz. İnternetten alınan ürünler mağazada sadece iade edilebiliyor. Bu sebeple ürün elinize ulaşana kadar bir küçük ya da bir büyük bedeni internette bitmiş olabiliyor. Mağazada bulup almak istediğinizde de yeniden bir ödeme işlemi yapmak zorunda kalıyorsunuz.
  • Oysho (oysho.com.tr) Zara ile aynı grubun (Shaya) markası olduğundan yukarıda belirttiğim durumların hepsi Oysho için de geçerli.
  • İpekyol&Twist (ipekyol.com.tr & twist.com.tr) Bu sezon hiçbir ürünlerini almamış olsam da, daha önceki sezonlarda özellikle indirim zamanı hiç düşünmeden alışveriş yaptığım markalardan. Çünkü birçok markanın aksine, internetten sipariş verdiğiniz ürünü eğer beğenmediyseniz veya bedeni size olmadıysa, değişimini veya iadesini doğrudan mağazada yapabiliyorsunuz.
  • Clinuque (clinique.com.tr) Bence en büyük avantajı, internete özel birçok kampanya ve bol bol seyahat boyu ürün hediye gönderiyor olmaları. Kim hediye ürün sevmez ki? 🙂 İnternette satın almak için seçtiğiniz ürünü sepete eklediğinizde size seyahat boyu ürünlerden seçme şansı veriyor. Seyahat boy ürünleri çok çeşitli olduğundan, ben bazen hangisini hediye olarak siparişime eklesem karar vermekte zorlanıyorum. Ürünleri kargoya teslim etme aşamasında da çok hızlılar. En son siparişim tam da ben bu yazıyı yazarken geldi; (sadece “bronzer”ı satın aldım diğerleri seçtiğim hediye ürünler)

  • D&R (dr.com.tr) İnternet sitesinde tüm kitaplar mağazadaki fiyatlara göre indirimli fiyatla satılıyor. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi kitaplar kargo ile çok korumalı şekilde geliyor. Fotoğrafta son sipariş verdiğim; Arda Türkmen’in yemek kitabı var 🙂 Her ne kadar mağazada kitaplara bakarak almayı seviyor olsam da mağazaya uğrayamadığım zamanlarda mutlaka internet sitesini tercih ediyorum.

Tüm markaların internet alışverişinde en sevdiğim ortak yan, hiç kuşkusuz; indirim zamanı da dahil her zaman siparişini verdiğiniz ürünün hiç denenmemiş, depodan olanlarını size yolluyor olmaları. Biliyorsunuz indirimlerde özellikle Zara – Mango gibi markalarda insanlar mağazalarda ürünleri denemekle kalmıyor, üstündeki makyajı bulaştırıyor, hatta yırtıyor! İnternet alışverişi işte tam da bu sebeple bir numara!

Beymen hariç tüm markaların internet alışverişinde en sevmediğim yan ise; kargonun içine ürünleri taşıyabilmeniz için poşet koymamaları. Ben tüm internet siparişlerimi ofis adresime verdiğimden dolayı kargo gelip kutuyu açtıktan sonra ürünleri taşımam açıkçası biraz zor oluyor 🙂  Ayrıca internetten aldığım ürünü mağazaya gidip değişim/iade yolunu tercih edeceksem de poşet gerekiyor.

Ben internet alışverişine başladığım ilk zamanlarda asıl kartımla alışveriş yapıyordum ve bazı markalarda 3D güvenlik sistemi olmadığından tam üç kez kartım kopyalanmıştı. Üçüncü ve son yaşadığım olay sonrası (evet kabul ediyorum geç kalınmış bir durum 🙂 ) sanal kart kullanmaya geçtim ve artık çok rahatım. Sanal karta istediğiniz limiti verdiğinizden ve alışveriş yaparken cüzdanınızdan kart çıkartma derdi olmadığından oldukça pratik! Bu sebeple bence mutlaka sanal kart kullanın ve kullandırın 🙂

Alacağım ürünün, bedeni olmaz, numarası olmaz ya da kumaşı istediğim gibi çıkmaz gibi sebeplerle birçok arkadaşımın internet alışverişine sıcak bakmadığını biliyorum. Açıkçası ben yukarıda kısaca belirttiğim kolaylıklardan dolayı internetten alışveriş yapmaktan oldukça çok memnunum. Umarım internet alışverişi konusunda sizlere de biraz olsun yardımcı olmuştur.

Keyifli Alışverişler!