Jale Sancak’tan Uyanan Güzel

Usta yazar Jale Sancak’ın yeni romanı Uyanan Güzel 03 Kasım 2017 tarihi itibariyle okuyucusuyla buluştu. Biz de heyecanla, Uyanan Güzel’in yazarıyla kitap hakkında söyleşi yapmak için yola koyulduk. Jale Sancak’la, kurucusu olduğu Galapera Sanatevi’nde, samimi ve sıcak bir söyleşi gerçekleştirdik. Hayatı, yaratıcılığı, üretkenliği ve ürettiği pek çok eserle tanınır, Türk Edebiyatı’na katkısı büyüktür. Atölyeleriyle, yazmaya ve okumaya sevdalı birçok insana umut olmuş, elinden tutmuş, yol göstermiş, yolunda yan yana yürümüştür Jale Sancak. Ama asla mütevazılığı elden bırakmaz, sıcacık gülümsemesi ve sizi sarıp sarmalayan pozitif enerjisiyle her zaman sizi kendisine yakın hissettirir. Biz yanındaydık, siz de sesini duyun istedik. Şimdi, Uyanan Güzel söyleşisini dinleme zamanı o zaman;

Jale Sancak’ı tanıyalım…

Yazmaya şiirle başladı. Şiirleri 80’li yıllarda edebiyat dergilerinde yayımlandı, radyofonik oyunları ise TRT radyolarında oynandı. İstanbul Televizyonu’nda yayınlanan “Ömrüm Ömrüm” programında danışman ve metin yazarı olarak görev aldı. Açık Radyo’da kültür sanat ve söyleşi programları hazırlayıp sundu. Mırıl Mırıl Münevver adlı öyküsü TV filmi olarak çekildi. İlk üç kitabı ise Can Yayınları tarafından yayımlandı. Daha sonraki öyküleri Sel Yayıncılık, Doğan Kitap ve Kırmızı Kedi yayınevleri tarafından kitaplaştırıldı. 2001 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 2014 yılında Fırtına Takvimi adlı romanıyla Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer bulundu. Yapıtları Almanca ve Bulgarcaya çevrildi ve bu ülkelerde kitap olarak yayımlandı. Konuk yazar olarak Almanya’nın çeşitli kentlerinde edebiyat günlerine ve okumalarına katıldı. Galapera Sanatevi’nin kurucusudur. 2015 yılında Tiyatro Kara Kutu’da yazdığı tek kişilik oyunu yönetti ve oynadı.

Kaynak: Hep Kitap

Çok değerli yazar Jale Sancak’a, yoğun temposu içinde bize zaman ayırdığı, bizi Galapera Sanatevi’nde ağırladığı ve söyleşi teklifimizi kabul ederek bizi mutlu ettiği için çok teşekkür ediyoruz.

Not: Yazı fotoğraflardan sonra devam etmektedir. Uyanan Güzel Tanıtım Yazısı, Jale Sancak’ın Yayınlanan Kitapları ve yazının devamı için sayfayı aşağıya kaydırınız 🙂

Uyanan Güzel hakkında

Vahide kırklı yaşlarının sonlarında, terzilik yaparak hayatını kazanan bir kadındır. Geçmişte büyük sorunlar yaşadığı yatalak babası ve taptığı yeğeniyle birlikte yaşamaktadır. Aşk hayatını çoktan askıya almış olan Vahide’nin dünyası, sokak çalgıcısı Adrian’la yolları kesişince değişir. Bosna savaşı sırasında bombalanan pazaryerinde tek bacağını kaybetmiş olan Adrian’ın en büyük hayali protez bir bacaktır ve bunun için para biriktirmeye çalışmaktadır. Ancak şehirde bir şeyler çok ters gitmektedir. Yeşil alanların yok edilerek yerlerine alışveriş merkezleri yapılması, kentsel dönüşüm adı altında tarihi ve doğal dokunun tahrip edilmesi tansiyonu yükseltmiş, gençleri sokaklara dökmüştür. Betonlaşan şehirde aşırı sıcaklar ile fırtınalar iç içe geçmiştir. Üstüne bir de sokak çalgıcılarına yasak gelince iyice ruhsuzlaşan şehirde Adrian’ın yapacağı bir şey kalmamıştır. Uyanan Güzel bütün olumsuzluklara rağmen sevgiye inananların, dünyayı yaşanılır bir yer haline getirmek için çabalayanların ete kemiğe büründüğü sımsıcak, umut dolu bir roman.

Kaynak: Hep Kitap

Umut tazeleyen bir kitap Uyanan Güzel! Okuru bol, şansı açık, okuyanı hep umut dolu olsun…

Jale Sancak Kitapları

Uyanan Güzel – Hep Kitap
Belki Yarın – Hep Kitap
Fırtına Takvimi – Kırmızı Kedi Yayınevi
Burada Mutlu Değilim – Kırmızı Kedi Yayınevi
İstanbul Öyküleri Antolojisi – İkaros Yayınları
Ansızın Gelen – Doğan Kitap
Yaşamdan Sahneye – Doğan Kitap
Sürgün Melekler – Doğan Kitap
Kenti Dinlemek – Doğan Kitap
Üç Aşk, Toplu Öyküler (1983 – 1993) – Doğan Kitap
Surdibi’nde Çilingir Muhabbeti – Doğan Kitap
Aşkla Dayanmak – Sel Yayıncılık
Hayatın Bu Yakası – Sel Yayıncılık

Kitapların kendi internet sayfalarına ulaşabilmeniz ve merak ettiğiniz kitaplar hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için her kitaba link koyduk, üzerlerine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Bu keyifli söyleşiden bir hatıra olarak biz de Jale Sancak’la bir fotoğraf çektirmezsek olmazdı, bilirsiniz severiz fotoğrafları 🙂

Not: Yazı bitmedi 🙂

Jale Sancak’la beraber

Biz Jale Sancak’la geçirdiğimiz o kısa süreden ve söyleşiden inanılmaz keyif aldık. Umuyoruz ki söyleşiyi siz de, keyifle, merakla ve severek dinlemişsinizdir. Söyleşi hakkında yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz, bekliyoruz! İsim vermeden yorum yapmak, hisslerini söylemek, düşüncelerini dile getirmek isteyenleri de saygıyla karşılıyoruz ve diyoruz ki isim ve e-mail yazmak zorunda değilsiniz, yalnızca “yorum” kutusuna yorumunuzu yazabilirsiniz. Yorumunuz anonim olarak yayınlanabilir. Jale Sancak’a sormak ya da iletmek istediklerinizi de yazarsanız, söz veriyoruz ki kendisine ileteceğiz ve size cevap yazacağız.

Ek olarak, okumaya ve yazmaya gönül verenlere, Galapera Sanatevi‘ndeki atölyeleri takip etmelerini öneririz. Instagram hesaplarına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Teneffüshane’deki diğer söyleşilerimize Söyleşi bölümünden ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle ve umutla kalmanız dileğiyle,
Teneffüshane
Deniz & Simge