“Cabin crew slides armed and cross check”

Bu anonsu duyduysanız, birazdan gökyüzüne havalanıp bulutların üzerinde hayallere dalabilirsiniz demektir!
Her kalkış öncesinde duyduğumuz bu anonsun anlamını merak edip araştıran oldu mu? Eh, duymayan ya da araştırmayan varsa, söyleyiverelim madem; sosyal medyada şaka konusu olduğu gibi, bir pilot duası değil elbet, anonsu yapan kabin amiri diyor ki, ey kabin ekibi, tahliye kaydıraklarını hazır konuma getirin, birbirinizi de kontrol ediverin 🙂

Son teknolojinin kullanıldığı, ayağımızı yerden kesip bizi havalara uçuran, beş saatlik yolu kırk beş dakikaya indiriveren bu güzelim uçaklarda, tahliye kaydıraklarının neden hala manuel olarak kontrol edildiğine gelince, efendim, şimdi bu sistem çook ama çook pahalıymış ve gereksiz anlarda da açılabiliyormuş. Gereksiz anlarda açılmasını önlemek için de manuel olarak işliyormuş. İşin üstadları açıklasın bizce, bizim bilgimiz bundan ibaret 🙂

Teknik boyutunu bilemeyiz, diğer yandan neredeyse her hafta, hadi bilemediniz iki haftada bir uçanlar olarak uçak anılarımızı paylaşabiliriz! Paylaşalım mı? Eh, madem çok istediniz 😉 paylaşalım o zaman, buyurun dinlemek için “oynat” tuşuna basınız:

Kimisi için bir heyecan uçağa binmek,
Kimisi için iş amaçlı, bitse de gitsek,
Kimi hayaller kurar,
Kimi içinse yalnız kalınan yegane anlardır uçuş anları,
Belki bir kitap ya da şiir okumalık bir mola,
Özlediğine varış, yıllardır görmediğine,
Hasretine bir sondur belki,
Belki zorunludur, zamansızlıktandır uçak, aciliyetten…

Sonra biter o anlar,

“Cabin crew slide disarm and crosscheck”

der kabin amiri bu sefer, uçuş bitmiş, yere inilmiş, pamuk bulutlar çok yükseklerde kalmıştır. Kabin ekibi bu sefer tahliye kaydıraklarını devreden çıkartır, telefonlar açılır, uçaktan inme telaşı sarar herkesi, toprağa basıp hayata devam etme anı gelmiştir.

Bu küçük sohbetimizde biz, azıcık anılarımızı azıcık hislerimizi paylaşmak istedik. Sıkmayalım diye dinleyenleri kısa kesiyor, uzun uzun anlatamıyor, her hatıramızı paylaşamıyoruz elbet. Diğer yandan siz, dilediğiniz kadar yazmakta özgürsünüz! Hadi en komik anınızı anlatın ya da en sinir bozucu bekleyişinizi… Aşağıya, yorum kısmına yazabilirsiniz. Bekliyoruz!

Sevgiyle kalın,
Teneffüshane
Deniz & Simge

İki kişilik diğer sohbetlerimiz için Kulak Misafiri bölümümüze, dostlarla muhabbetlerimiz için Misafir Ol Gel Bana bölümümüze uğrayabilirsiniz.