Ne güzel sözsün sen, Merhaba!

1998 yılında vizyona girdiğinde, o tarihte gösterimdeki tüm filmlerin arasından sıyrılıp gönüllerimize taht kurmuştu The Truman Show. Ne diyordu Truman “Günaydın! Olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler!”

Ne güzel sözlerdir bunlar değil mi?

“Günaydın!”
“İyi Günler!”
“İyi Akşamlar!”
“İyi Geceler!”

Ve onlar kadar bir başka söz daha var, belki hepsinden güzel: “Merhaba!”

Ne demek peki “Merhaba”? Çoğu internet sitesinde kökeninin Farsça’dan geldiği ve “benden sana zarar gelmez” anlamını taşıdığına ilişkin bilgiler var. Diğer yandan TDK’da ise kökeninin Arapça olduğu ve “’Geniş ve mamur yere geldiniz, rahat ediniz, günaydın, hoş geldiniz’ anlamlarında bir esenleşme veya selamlaşma sözü” şeklinde tanımlandığını görüyoruz. Bizce her ikisi de şahane! Zaten kelimenin kendisi şahane! O halde: Merhaba herkese! Hoş geldiniz sohbetimize, buyurunuz rahatça kulak misafiri olunuz, keyfini çıkartınız 🙂

Kısa sohbetimizden umarız ki keyif almışsınızdır ya da alırsınız dinlediğinizde 🙂

Güzel insanlarız vesselam, biraz daha çok sevsek kendimizi ve birbirimizi, biraz daha çok baksak yanımızdakinin gözlerinin içine, daha da güzel olmaz mıyız? Bir merhabayı eksik etmesek mesela, ne dersiniz?

Keyifli dinlemeler,
Keyifli dinlenmeler…
Bol gülümsemeli ve bol “merhaba”lı günler!

Sevgiler,
Teneffüshane
Deniz & Simge

İki kişilik diğer sohbetlerimiz için Kulak Misafiri bölümümüze, dostlarla muhabbetlerimiz için Misafir Ol Gel Bana bölümümüze uğrayabilirsiniz.

Dilerseniz sohbetlerimizi SoundCloud hesabımızdan da dinleyebilirsiniz.

Yorum kısmında, merhaba deyip de sözünüzün havada yapayalnız kaldığı anları, şikayetlerinizi, söylenmelerinizi ya da varsa mutlu anlarınızı ya da komik anılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. İster isminizi belirtin ister belirtmeyip anonim yazın, ne fark eder, maksat birlikte konuşalım, tartışalım, fikirlerimizi paylaşalım… Ayrıca, daha sonraki sohbetlerimizde neler hakkında konuşmamızı önerir ya da istersiniz? Yazarsanız konuşuruz, ne de olsa konuşmayı seviyoruz artık anladınız! 🙂  🙂